Krzyż w Trzebieszowicach

Krzyż w Trzebieszowicach

W Trzebieszowicach, przy polnej drodze, zaraz za wiaduktem kolejowym, stoi kamienny krzyż z ciekawą symboliką. Powszechnie uważa się, że został postawiony ku pamięci rolnika zabitego przez piorun w czasie prac polnych, co przedstawiono na cokole figury w postaci dwóch scen. Wyjaśnienie jest jednak trochę inne.


Z lewej strony cokołu mamy płaskorzeźbę przedstawiającą uskrzydlonego anioła pracującego przy orce za pomocą pługa koleśnego. Poniżej niego klęczy przed kościołem (kaplicą?) mężczyzna. Powyżej zaś, zza chmur, całą scenę obserwuje Bóg symbolicznie przedstawiony jako oko opatrzności (symbol oka otoczonego przez promienie światła zamknięte w trójkącie). Można domniemywać, że cała scena to przedstawienie św. Izydora Oracza przedstawianego na obrazach w charakterystycznym ujęciu, gdy klęczy, a obok aniołowie orzą jego pługiem. Jest to nawiązanie do wizji, jakiej miał doświadczyć św. Izydor.


Z prawej strony cokołu mamy z kolei leżącą pod drzewem (palmą?) postać zakonnika (ma na sobie habit) z krucyfiksem w ręku. Obok niego leży laska i kapelusz pątnika. Prawdopodobnie jest to przedstawienie ostatnich chwil św. Franciszka Ksawerego, jezuity, jednego z pierwszych uczniów św. Ignacego Loyoli. Św. Franciszek Ksawery był misjonarzem Towarzystwa Jezusowego w krajach Orientu; od 1541 podróżował i nauczał w Indiach i Japonii. Zmarł w 1552 roku na wyspie Sancian koło Kantonu u wybrzeży Chin.


Co łączy obie postacie? Beatyfikacji obu dokonał w roku 1619 papież Paweł V, a kanonizował ich 12 marca 1622 roku Grzegorz XV.
Na froncie cokołu widoczny jest wizerunek Matki Boskiej Bolesnej ze sztyletem wymierzonym w serce uosabiającym rodzicielskie oddanie. Jest to nawiązanie do fragmentu Ewangelii Świętego Łukasza (“Oto Ten przeznaczony jest na upadek… A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu” (Łk 2, 34a. 35)).
U stóp krzyża znajduje się napis o treści:

“O Mensch, betrachte Christe
Tod und Pein, so last er uns
von nun an nicht verlohren sein”
Tłum:” Człowiecze, rozważ śmierć i ból Chrystusa, a odtąd on nie pozwoli nam zginąć.

Źródło odczytania  napisu i tłumaczenia [https://polska-org.pl/5108713,foto.html?idEntity=5108692]
Z tyłu cokołu informacja dot. renowacji obiektu:

1814 F.H.
Renov: C.I.H
1864.

Miejscowość: Trzebieszowice
Fundator: [?]
Autor: [?]
Data powstania: [?]