Z przedwojennej prasy niemieckiej

Z przedwojennej prasy niemieckiej

Wydawany w Trzebnicy przez Maretzke und Märtin tytuł Auraser Stadtblatt. Behördliches Organ für die Stadt und den Amtsbezirk Auras był tygodnikiem informacyjnym, od 1925 roku tytuł ukazywał się dwa razy w tygodniu. W dziale informacyjnym można odnaleźć krótkie informacje z regionu Śląska, w tym także interesujące nas informacje związane z Lądkiem i okolicami. Te, które udało nam się odnaleźć pochodzą z lat 1911-1920.

Drugi z tytułów, reprezentowany tutaj tylko przez jedną notkę, to Anzeiger für Zobten am Berge und Umgegend publikowany w Sobótce przez M. Stoklossa i A. Scheschonka. Był to dziennik informacyjny ukazujący się w latach 1885-1941. Do roku 1926 ukazywał się 2 razy w tygodniu, a od 1930 – 3 razy w tygodniu.

Okradzenie gościa hotelowego w „Zur Krone” jest znacznie większe niż pierwotnie zakładano. Gościowi hotelowemu ukradziono z kasety znajdującej się w jego wytwornej sypialni nie tylko około 2000 marek, ale także papiery wartościowe o łącznej wartości 20 000 marek. Uważa się, że złodziej, który działał pojedynczo i znał lokalne warunki, musiał otworzyć sypialnię za pomocą wytrycha. Ponadto utracono cenną biżuterię, złoty damski pierścionek z prawdziwymi diamentami, trzy złote pierścionki damskie, złoty zegarek damski z łańcuszkiem, srebrny zegarek męski i kilka polis ubezpieczeniowych. Po sprawcy, pomimo gorączkowej działalności policji i żandarmerii, nie ma śladu. Na drodze z Landeck (Lądka) do Leuthen (Lutyni) żniwiarze znaleźli rozbitą kasę pozbawioną jej zawartości. Niestety, przeszukania otaczających gajów dokonane przy pomocy sprowadzonego psa policyjnego zakończyły się niepowodzeniem. Uważa się, że złodziej przekroczył granicę i uciekł na Śląsk austriacki.

Źródło: Auraser Stadtblatt. Behördliches Organ für die Stadt und den Amtsbezirk Auras. 1911-08-19 [Jg. 6] Nr 33

Źródło zdjęcia: www.polska-org.pl

Śmiertelny wypadek. Rzeźnik Beinlich z Lądka-Zdroju, który kilka dni pomagał swojemu bratu, lokalnemu rzeźnikowi, jechał z Neudeck (Podzamek) do Glatz (Kłodzko) lekkim samochodem z cielęciem. Na stromym zakręcie wypadł z samochodu i tak uderzył głową o kamienny słupek drogowy, że natychmiast padł martwy.

Źródło: Auraser Stadtblatt. Behördliches Organ für die Stadt und den Amtsbezirk Auras. 1913-01-11 [Jg. 8] Nr 2

Pomnik Królowej Luisy. Magistrat zamierza wznieść w parku pomnik ku pamięci królowej Ludwiki, która była tu zarówno jako księżniczka, jak i królowa w 1800 r. W obecności męża, króla Fryderyka Wilhelma III, położyła kamień węgielny pod Luisensaale, która nadal służy jako salon do spotkań tanecznych.

Źródło: Auraser Stadtblatt. Behördliches Organ für die Stadt und den Amtsbezirk Auras. 1913-08-30 [Jg. 8] Nr 35

Samobójstwo w więzieniu. Jeden z najniebezpieczniejszych włamywaczy z okręgu pogranicznego, szewc Katzer, został zatrzymany w więzieniu. Katzer często niepokoił mieszkańców powiatu i miał zasądzonych wiele wysokich kar więzienia. Potwierdzono, że dopuścił się również włamania na plebanię w Landeck (Lądku). Katzer, który przekroczył granicę, został zaskoczony w pobliżu Landeck (Lądka) w lesie. Przyznał się do włamań i innych przestępstw. Został wysłany do więzienia sądowego w Landeck (Lądku), gdzie popełnił samobójstwo, wieszając się w celi.

Źródło: Auraser Stadtblatt. Behördliches Organ für die Stadt und den Amtsbezirk Auras. 1914-01-24 [Jg. 9] Nr 4

Piorun uderzył w kolonię Lerchenfeld (Skowronki), spalił stodołę i dom osadników. Udusiły się trzy krowy, jedno cielę i dwie świnie. Mieszkańcy uszli z życiem.

Źródło: Auraser Stadtblatt. Behördliches Organ für die Stadt und den Amtsbezirk Auras. 1914-06-06 [Jg. 9] Nr 23

Rada parafialna zatwierdziła rozbudowę lokalnego kościoła protestanckiego zgodnie z planami architekta Henry we Wrocławiu. Całkowity koszt wyniesie około 72 000 marek. Po przebudowie kościół będzie miał 720 miejsc.

Budowa domu kupiecko-rekreacyjnego jest zabezpieczona dla Bad Landeck. Dom zajmie około 9000 metrów kwadratowych powierzchni budowlanej, które miasto przekazało bezpłatnie. Miejsce znajduje się na północnym wzgórzu, w bezpośrednim sąsiedztwie Kurplatzu, na przedłużeniu górskiej drogi. Budynek ma powstać kosztem ponad 600 000 marek i będzie zamieszkiwany przez 150 do 180 osób wymagających odpoczynku. Obsługa będzie utrzymywana nawet w zimie. Ceremonia otwarcia zaplanowana jest na tę jesień. Oprócz Landeck (Lądka) do rywalizacji przystąpił również Bad Flinsberg (Świeradów-Zdrój).

Preparanda – W tym samym charakterze dyrektor Seminarium Nauczycielskiego w Ziegelhals (Głuchołazach) Dornig zostaje przeniesiony do Królewskiego Seminarium Nauczycielskiego w Landeck (Lądku).

Źródło: Auraser Stadtblatt. Behördliches Organ für die Stadt und den Amtsbezirk Auras. 1914-07-04 [Jg. 9] Nr 27

Dom wypoczynkowy. Zgodnie z rozstrzygnięciem, które miało miejsce jeszcze przed wojną, odbyła się ceremonia rozpoczęcia budowy kupieckiego domu wypoczynkowego w Lądku-Zdroju. Powstaje on na zboczu pięknie położonego i otoczonego lasem Zeppelinhöhe (Wzgórza Zeppelina), na szerokiej działce o powierzchni 9000 metrów kwadratowych. Dom buduje kosztem 600 000 marek Niemieckie Towarzystwo Domów Kupieckich, które otrzymało środki na ten cel od śląskiego przemysłu i kupców. Ma on pomieścić 200 gości.

Źródło: Auraser Stadtblatt. Behördliches Organ für die Stadt und den Amtsbezirk Auras. 1915-06-05 [Jg. 10] Nr 23

Źródło zdjęcia: www.polska-org.pl

Aktorka pani Burg została dotknięta ciężkim losem. Jej 3,5-letnia córka wpadła do Białki i utonęła. Nieszczęśliwa kobieta straciła męża w grudniu, który poległ bohatersko.

Źródło: Auraser Stadtblatt. Behördliches Organ für die Stadt und den Amtsbezirk Auras. 1915-08-28 [Jg. 10] Nr 35

Ofiarą śmiertelnego wypadku stał się tutaj browarnik Heinrich Rathmann. Spadł z wysokości kilku pięter w jednym z domów noclegowych.

Źródło: Auraser Stadtblatt. Behördliches Organ für die Stadt und den Amtsbezirk Auras. 1916-05-06 [Jg. 11] Nr 19

Źródło zdjęcia: zbiory własne

W osobie pocztyliona H. został aresztowany złodziej pocztowy. Podczas załadunku i rozładunku poczty wykorzystywał okazję, aby kraść paczki żołnierzy. Jego działanie jest tym bardziej niezrozumiałe, że sam jest inwalidą wojennym oraz posiadaczem Żelaznego Krzyża i jako kawaler nie doznawał żadnej biedy.

Auraser Stadtblatt. Behördliches Organ für die Stadt und den Amtsbezirk Auras. 1916-11-04 [Jg. 11] Nr 45

Jedną z ofiar nocnych mrozów ostatnich dni był sekretarz magistratu z Berlina, który szukał odpoczynku w miejscowym domu rekonwalescencyjnym. W nadmiernie podekscytowanym stanie zdenerwowania potajemnie opuścił zakład jakieś dwa tygodnie temu, a wszystkie zapytania, dotyczące miejsca jego pobytu, pozostały bez odpowiedzi. Nieszczęśnik wędrował po rozległych graniach na Jauersberge (Jawornik Wielki)  i został znaleziony zamarznięty w pobliżu Weißwasser (Bílá Voda ) w Austrii-Śląsku.

Źródło: Auraser Stadtblatt. Behördliches Organ für die Stadt und den Amtsbezirk Auras. 1917-05-05 [Jg. 12] Nr 18

Hindenburg jako ojciec chrzestny domu kupiecko-rekreacyjnego. Feldmarszałek von Hindenburg wyraził gotowość, na wniosek Niemieckiego Towarzystwa Domów Kupieckich (siedziba Wiesbaden), do objęcia patronatu nad nowo wybudowanym domem w Lądku-Zdroju na Śląsku i umożliwić nadanie mu nazwy Hindenburgheim. Nowy dom pomieści jednocześnie około 150 gości. Oprócz niego firma posiada już osiem domów w Niemczech, do których wkrótce dołączy kilka innych domów.

Źródło: Auraser Stadtblatt. Behördliches Organ für die Stadt und den Amtsbezirk Auras. 1917-09-15 [Jg. 12] Nr 37

Pożar fabryki. W Schreckendorf (Strachocinie) fabryka szkła Oranienhüite została dotknięta pożarem. Ogień powstał w budynku trawienia szkła przy drodze dojazdowej i rozprzestrzenił się z dużą prędkością. Materiały przechowywane w płonącej części dały płomieniom bogate pożywienie i znacznie wpływały na pracę gaśniczą. Dopiero po kilku godzinach aktywności straży pożarnej główne zagrożenie można było uznać za wyeliminowane. Grawernia wypaliła się do otaczających ścian.

Źródło: Auraser Stadtblatt. Behördliches Organ für die Stadt und den Amtsbezirk Auras. 1918-01-12 [Jg. 13] Nr 2

Wypadek kolejowy. Z Glatz (Kłodzka) doniesiono nam: 14 km stąd na trasie Glatz – Landeck – Seitenberg (Kłodzko – Lądek – Stronie) znajduje się stacja Ullersdorf (Ołdrzychowice), gdzie doszło do wypadku kolejowego. Poranny pociąg towarowy minął rzekę i wjechał na tory prowadzące z kierunku Landeck (Lądek), na które kilka minut później wjechał pociąg pasażerski ze stacji Landeck (Lądek). Pociąg towarowy jechał z pełną prędkością. Obie maszyny wykoleiły się, a pociąg towarowy został wyrzucony w poprzek toru. Dwa wagony pociągu pasażerskiego zostały rozbite, podczas gdy wagon bagażowy został przez pociąg towarowy tylko uszkodzony. W wypadku ciężko ranni zostali maszyniści lokomotywy pociągu pasażerskiego Tschöpe z Seitenbergu (Stronia Śląskiego) i jego asystent Strauch z Obernigk (Obornik Śląskich), żołnierz Feldlatschek z Wrocławia i panna Ummecker z Kunzendorfu (Biele) (Trzebieszowic nad Białką). Siedemnaście osób, w tym palacz pociągu pasażerskiego Haensch, doznało drobnych obrażeń.

Źródło: Auraser Stadtblatt. Behördliches Organ für die Stadt und den Amtsbezirk Auras. 1919-02-15 [Jg. 14] Nr 7

Za pomocą prętów klejących okradziono skrzynki pocztowe z listów, najprawdopodobniej w celu zdobycia znaczków pocztowych.

Źródło: Auraser Stadtblatt. Behördliches Organ für die Stadt und den Amtsbezirk Auras. 1920-09-11 [Jg. 15] Nr 37

Zgnieciony podczas załadunku drewna. W poniedziałek około 14.00 na rampie załadunkowej na stacji kolejowej podczas ładowania dłużycy ofiarą wypadku padł 18-letni woźnica rolniczy Hans Weise z Lądka-Zdroju. Obrażenia spowodowane zmiażdżeniem były tak poważne, że młody człowiek zmarł po wypadku.

Źródło: Anzeiger für Zobten am Berge und Umgegend 1939-04-05 Jg. 55 Nr 41

 

Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
Tweet 20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *