Obiekty utracone, zaginione

Obiekty utracone, zaginione

Po 1945 roku, kiedy ustała zawierucha wojenna, doszło do największego od wielu pokoleń przemieszczenia narodów. W jego wyniku Lądek-Zdrój zasiedlony został przez Polaków, którzy dotarli tu zarówno z odległych Kresów Wschodnich, jak i obecnej Polski centralnej. Stąd zaś wysiedlono, mieszkającą tu wcześniej, ludność niemiecką. Pozostało po niej trudne dziedzictwo. Trudne, gdyż Polacy pamietający okrucieństwo wojny wywołanej przez Niemców do tego dziedzictwa nie przyznawali się, było im całkowicie obce.
Wiele cennych obiektów celowo zniszczono, wiele, pozostawionych samych sobie, powoli popadło w ruinę. Były też takie obiekty, które zostały przeniesione, ukryte lub też skradzione. Od zakończenia II wojny światowej minęło już 75 lat. Wiele ran się zabliźniło. Nadszedł czas, żeby zainteresować się tym, co pozostało po poprzednich mieszkańcach naszych regionów. Warto zadbać o dziedzictwo tych ziem.
Jako Stowarzyszenie mamy prośbę – jeśli wiecie coś o takich obiektach – rzeźbach, obrazach, dokumentach, itp.  – powiadomcie nas o tym. Gwarantujemy całkowitą anonimowość. Interesuje nas jakie obiekty zaginęły i gdzie pierwotnie się znajdowały. Może wiecie też,  gdzie są obecnie?
Na podstawie naszych prac, jak i Waszych zgłoszeń, stworzymy listę obiektów zaginionych.

    Potwierdzam, iż zostałem poinformowany/a, że strona ta stosuje usługę reCAPTCHA v3 do zwalczania spamu i nadużyć w tej witrynie. Usługa reCAPTCHA v3 podlega Polityce prywatności i Warunkom korzystania z usług Google.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.