Kwesta

Kwesta

1 listopada na lądeckich cmentarzach po raz pierwszy odbyła się kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. Organizatorem było Lądeckie Towarzystwo Historyczno-Eksploracyjne, które wsparte zostało przez 8 Drużynę Harcerską „Cud Świata” oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Lądeckiej. W tym roku zbieraliśmy fundusze na opracowanie dokumentacji koniecznej do uzyskania zgody konserwatorskiej potrzebnej do rozpoczęcia renowacji nagrobka dr Aleksandra Ostrowicza.

Aleksander Ostrowicz urodził się 11 lipca 1839 w Gostyniu w Wielkopolsce. W 1867 roku ukończył studia medyczne uzyskując stopień naukowy doktora medycyny i chirurgii. W 1875 roku przeprowadził się do Lądka-Zdroju, by objąć tu posadę lekarza. Tym samym był pierwszym polskim lekarzem w Lądku-Zdroju. Był też autorem pierwszego w języku polskim przewodnika po Lądku-Zdroju pod tytułem “Landek w Hrabstwie Kłodzkim w Szląsku. Podręcznik informacyjny dla gości kąpielowych”, który ukazał się w 1881 r. Aleksander Ostrowicz zmarł 1 lutego 1903 roku w Lądku-Zdroju i został pochowany na obecnym cmentarzu parafialnym.

Dzięki ofiarności osób licznie odwiedzających tego dnia groby swoich bliskich udało się zebrać 4606,80 zł (oraz 10 koron czeskich i 1 eurocent). W imieniu uczestników zbiórki serdecznie dziękuję za hojne wsparcie naszej akcji.