Oznaczenie grobu Tadeusza Nogasa

Oznaczenie grobu Tadeusza Nogasa

Dzisiaj o godzinie 12 na cmentarzu parafialnym miała miejsce podniosła uroczystość oznaczenia grobu Tadeusza Nogasa – powstańca śląskiego.
Uroczystość oznaczenia grobu godłem “Tobie Polsko” zorganizowana została przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
W uroczystości wzięła udział delegacja Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach na czele z naczelnikiem Janem Kwaśniewiczem oraz delegacja Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu na czele z naczelnikiem Wojciechem Trębaczem. Obie lądeckie szkoły wystawiły poczty sztandarowe. W uroczystości uczestniczyli także ks. proboszcz Aleksander Trojan, wiceburmistrz Alicja Piwowar, przewodnicząca rady miejskiej Małgorzata Bednarek, radna Daria Skrobotun oraz drużyna harcerska.
Obecni byli też mieszkańcy Lądka-Zdroju.
Warta honorowa oraz oprawa muzyczna były dziełem garnizonów wojska z Kłodzka oraz Wrocławia.
Uhonorowanie grobu Tadeusza Nogasa jest w zasadzie zwieńczeniem naszej czteroletniej pracy dotyczącej przypomnienia i utrwalenia w lokalnej pamięci bohatera III powstania śląskiego. Kropką na “i” wieńczącą dzieło będzie znalezienie zdjęcia Tadeusza Nogasa, tak żeby miał on jakąś konkretną twarz. Ciągle liczymy na to, że uda nam się natrafić na takie zdjęcie w czyiś lądeckich zbiorach.
___
Zdjęcie: Paweł Latos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.