Lądek na litografii F.A.Pompejusa

Lądek na litografii F.A.Pompejusa

Założycielem kłodzkiej firmy, która działała jako “Pompejus Erben” był pochodzący ze Śląska Franz Pompejusz (ur. przed 1790, zm. 28 maja 1811 r. w Kłodzku). Zakład drukarski otrzymał od swojego teścia Józefa Teichmanna. Firmę rozbudował sprowadzając m.in trzy nowe prasy drukarskie, czy uruchamiając własną odlewnię czcionek. Po jego śmierci, do momentu osiągnięcia pełnoletności przez ich syna, zakład prowadziła wdowa po Franzu, Theresia. Najstarszy syn Franza i Theresy, Friedrich August Pompejus, objął zakład 29 września 1817 roku.
Był on m.in. wydawcą “Die Chroniken der Grafschaft Glatz”, które napisał Joseph Kögler, zmarły w 1817 roku w Ołdrzychowicach, historyk hrabstwa kłodzkiego. Friedrich August Pompejus opracował także i wydał “Album der Grafschaft Glatz oder Abbildungen der Städte, Kirchen, Kloster, Schlösser und Burgen derselben, von mehr als 150 Jahren” (Album powiatu Kłodzkiego z grafikami miast, kościołów, klasztorów, pałaców i zamków sprzed 150 lat). Wydawnictwo zawiera 65 grafik, zgromadzonych na 33 tablicach. Kilka z grafik dotyczy Lądka-Zdroju. Pamiętać należy, że grafiki zostały opracowane na podstawie dużo wcześniejszych rysunków Friedricha Bernharda Wernera i trudno dziś dociec, czy w wielu miejscach zawiniła błędna interpretacja tych rysunków przez Pompejusa, czy też rysunek Wernera był mocno nieprecyzyjny.
F.A.Pompejus był właścicielem drukarni do 1868 r. Jego następcą został jego syn Otto Pompejus, który sprzedał firmę w 1869 r. wydawcy Juliusowi Jenknerowi.
Poniżej grafika przedstawiająca część miejską Lądka-Zdroju autorstwa Franza Augusta Pompejusa (1817-1868) na podstawie zaginionych obecnie rysunków Friedricha Bernharda Wernera do “Topografii hrabstwa kłodzkiego” z 1758 roku. Oryginały rysunków były ówcześnie w posiadaniu dr Welzel’a z Kłodzka. Zapis taki znajduje się na jednej z litografii Pompejusa.
Po kliknięciu grafika otworzy się w nowym oknie.
Opis litografii:
Landeck aus der Vogelschau im Jahre 1739 (Lądek-Zdrój z lotu ptaka w 1739 roku)
1. Stadt-Pfarrkirche (Kościół parafialny)
2. Pfarrhof (Plebania)
3. Hospital u. Begräbniskirche ad St. Rochum (Szpital i kaplica pogrzebowa św. Rocha)
4. Stadt-Rathhaus (Ratusz)
5. Brauhaus (Browar)
6. Schiesshaus (Strzelnica)
7. Steinerne Brücke (Most kamienny – most św. Jana)
8. Rothe Bach (Czerwony Potok)
9. Malzhaus (Słodownia)
10. Stadtmühle (Młyn miejski)
11. Glater Gasse (Ulica Kłodzka)
12. Obere Gasse (Ulica Górna)
13. Kirchgasse (Ulica Kościelna)
14. Ober-Vorstadt (Górne przedmieście)
15. Mahrische Gasse (Ulica Morawska)
16. Dorf Thalheim (Wieś Thalheim)
17. Bielefluss (Białka)
Litografię można zobaczyć w całości na stronach licznych bibliotek cyfrowych, m.in. Śląskiej Biblioteki Cyfrowej: https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/46900/edition/43549/content
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
Tweet 20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *