Pożegnanie

Pożegnanie

20 marca zmarł Jan Mroczkowski, jeden z tych lądczan, którzy najbardziej zasłużyli się dla odzyskania wolności w Polsce i Czechach. Niemal od początku lat osiemdziesiątych (1982) był zaangażowany w działalność opozycyjną w strukturach Solidarności. Za swoją działania przeciwko reżimowi komunistycznemu był wielokrotnie aresztowany i represjonowany. Ponad 30 razy jako kurier przenosił przez zieloną granicę z Polski do Czechosłowacji w regionie Śnieżnika Kralickiego i Złotych Gór zakazane druki, taśmy magnetofonowe, części do drukarni, komputery, a raz nawet i radiostację. Z powrotem przenosił zaś zakazane w Polsce publikacje Karty 77.
W sierpniu 1989 współorganizował przerzut do Polski przez zieloną granicę czeskiego dysydenta Stanislava Devátego, który aż do wybuchu Aksamitnej Rewolucji ukrywał się w jego mieszkaniu w Lądku-Zdroju.
Szczególnie w latach 1987 – 1989 nastąpiło nasilenie akcji przerzutowych przez trudno dostępne miejsca w górach Ziemi Kłodzkiej. Po drugiej stronie granicy przesyłki te odbierali kurierzy czescy, między innymi tzw. grupa ze Zlina, utworzona przez Stanislava Devatego (Miroslav Odlożil, Petr Holubarz i inni).


Działalność Jana Mroczkowskiego upamiętnia jedyny w Europie Szlak Kurierów Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Został on utworzony na pograniczu, w miejscach, w których organizowano przerzuty oraz nielegalne spotkania. Zdjęcia pana Jana są umieszczone na każdej tablicy informacyjnej na tym szlaku w górach Ziemi Kłodzkiej przez Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka.
24 listopada 2016 roku, w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego Jan Mroczkowski otrzymał Medal Złotej Lipy, który jest przyznawany przez Czeskie Ministerstwo Obrony. Medal Ministra Obrony Republiki Czeskiej uroczyście wręczył Janowi Mroczkowskiemu Ambasador Republiki Czeskiej Jakub Karfík, laudację odczytał Wiceprzewodniczący Sejmiku Julian Golak. W uroczystości uczestniczył Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Marszałek Województwa Cezary Przybylski i Radny Tytus Czartoryski. Pan Jan odznaczony został także, jako jeden z polskich kurierów tamtego okresu, Honorową Złotą Odznaką “Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. Odznaczenie to zostało mu wręczone w 2015 roku na mocy uchwały Sejmiku Województwa Dolnośląskiego za wielkie zasługi w walce o wolność w latach 80-tych XX wieku.

Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
Tweet 20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *