1 Lądecki Festiwal Historii – relacja

1 Lądecki Festiwal Historii – relacja

Efektem imprezy organizowanej po raz pierwszy przez Lądeckie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu było 16 wydarzeń w postaci wykładów, koncertów, dyskusji, filmów, warsztatów i wystaw.

W organizację festiwalu włączyły się Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, Stowarzyszenie Kultura u Źródeł, oraz – jako partner – Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A.

Imprezę w piątek rano otworzyły warsztaty dla młodzieży prowadzone przez edukatorki z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: “Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki”. Tego samego dnia, po południu miało miejsce oficjalne otwarcie Festiwalu, którego dokonali burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk i przewodnicząca rady miejskiej Małgorzata Bednarek. Następnie odbył się recital inaugurujący Festiwal w wykonaniu Karoliny Lizer, która wykonała utwory twórców polskich i żydowskich.

Recital Karoliny Lizer

Następnie otworzona została wystawa fotografii wybitnych przedstawicieli wspólnoty żydowskiej w Landeck in Schlesien: “Żydzi w Lądku: Zaginiona społeczność”. Po wystawie oprowadzał Tomasz Kontek, członek Lądeckiego Towarzystwa Historyczno-Eksploracyjnego.

Wystawa “Żydzi w Lądku: Zaginiona społeczność”

Sobota stała pod znakiem spaceru “Śladami lądeckich Żydów”, w czasie którego po miejscach związanych z historią Lądka-Zdroju i lądeckich Żydów oprowadzali autorka publikacji o Żydach na Dolnym Śląsku Tamara Włodarczyk i Krystian Takuridis.

“Śladami lądeckich Żydów”

Sobotnie popołudnie stało zaś pod znakiem dwóch wykładów. Najpierw była to prelekcja Urszuli Rybickiej z wrocławskiej Fundacji Żydoteka o życiu żydowskim we Wrocławiu w XIX i XX wieku.

Urszula Rybicka

Następnie miało miejsce spotkanie z dr. Ignacym Einhornem i prezesem TSKŻ Arturem Hoffmanem, które poprowadziła Tamara Włodarczyk. Tematyką spotkania był “Dolny Śląsk jako żydowska Ziemia Obiecana”.

Dr Ignacy Einhorn i prezes TSKŻ Artur Hoffman

Od godz. 16 w sali widowiskowej CKiR miała miejsce projekcja filmu dokumentalnego “Mein Traum, meine Liebe, meine Hoffnung”, który opowiadał o życiu lądczanki Evy Sandberg-Siao. Po filmie odbyło się spotkanie z niemiecką reżyserką filmu, Martiną Fluck oraz z Lucyną Adamską-Wulicz, polską uczestniczką ekipy filmowej.

Lucyna Adamską-Wulicz oraz Martina Fluck

Pełen wrażeń dzień zakończony został koncertem plenerowym Urszuli Makosz z zespołem z repertuarem pieśni żydowskich w językach jidisz, hebrajskim i ladino.

Urszula Makosz z zespołem

Niedziela, 5 czerwca, rozpoczęła się od oprowadzenia po lądeckich cmentarzach i opowieściach o pochowanych tam ludziach z finałem na lądeckim cmentarzu żydowskim. Oprowadzali Tomasz Kontek i Krystian Takuridis.

“Ostatnie ziemskie miejsce lądeckich Żydów”

Następnie, w samo południe, w Kaplicy Zdrojowej odbył się koncert muzyki synagogalnej w wykonaniu Kwartetu Chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Koncert poprowadził twórca chóru Stanisław Rybarczyk.

Koncert Kwartetu Chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Po koncercie odbyły się dwa spotkania, pierwsze o zagładzie cmentarzy żydowskich poprowadził Krzysztof Bielawski.

Krzysztof Bielawski.

Na zakończenie imprezy odbyło się spotkanie autorskie z Konstantym Gebertem, publicystą, założycielem miesięcznika “Midrasz”. Podczas spotkanie autor mówił o swojej najnowszej książce “Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło.”

Konstanty Gebert

Przebieg imprezy przeszedł najśmielsze oczekiwania jej pomysłodawców.

Wystawa “Żydzi w Lądku: Zaginiona społeczność”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.