Krzyż młynarza w Lądku-Zdroju

Krzyż młynarza w Lądku-Zdroju

Przy Drodze Karpowskiej prowadzącej do nieistniejącej już wsi Karpno stoi kamienny krzyż. Ufundowany został przez właściciela młyna zdrojowego Ignacego Gotschalka. Wykonawcą był wnuk Michała Klahra Starszego – Kazimierz. Z tyłu krzyża wykuty jest napis:

“Errichtet von Ignatz Gotschalk Müllermeister auf Oberthalheim den 31 July 1829.
gemacht von C:Klahr aus Landeck. Bildhauer. D.K.”
[Krzyż ufundował młynarz Ignatz Gotschalk z Ober Thalheim. 31 Lipca 1829. Wykonał: C (Casimir) Klahr z Lądka, rzeźbiarz.]

U podstawy krzyża umieszczono fragment ewangelii wg. Św. Jana

“Es ist vollbracht!” (Wykonało się!).

Na postumencie wykuto słowa

“Opfer der Liebe” (Ofiara miłości).

Z boku pieczołowicie wydrapano w piaskowcu słowa: “W.Karski z żoną i curką 11 lipca 1882”. (Słowo “córka” zapisane jest przez “u”). Kim był ów Karski (kuracjuszem?) i dlaczego wyrył te słowa, ciężko dziś powiedzieć.


Według książki Wojciecha Ciężkowskiego “Lądek Zdrój” w dniu 17 kwietnia 1834 roku w księdze wieczystej młyna wpisano “Każdy właściciel tego gruntu jest zobowiązany krzyż w dobrym stanie utrzymać” Nadzór nad tym zobowiązaniem powierzono katolickiemu urzędowi parafialnemu. Młyn zdrojowy znajdował się na zapleczu dzisiejszego basenu krytego. Obecnie jest to trawnik z wystającymi skałkami gnejsowymi (teren zamknięty pomiędzy parkingiem, chodnikiem prowadzącym do kaplicy zdrojowej i Albrechtshalle i rzeczonym już basenem krytym).

Miejscowość: Lądek-Zdrój
Fundator: Ignatz Gotschalk
Autor: Casimir Klahr
Data powstania: 1829 r.

2 thoughts on “Krzyż młynarza w Lądku-Zdroju

    1. Jest to niewykluczone, wymaga jednak pójścia na miejsce i dokładnego obejrzenia z bliska. Zrobię to jak tylko warunki pogodowe będą sprzyjające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.