Krzyż – pomnik w Wójtówce

Krzyż – pomnik w Wójtówce

We wsi Wójtówka, przy kościele św. Antoniego stoi dość pokaźnych rozmiarów krzyż-pomnik. Upamiętnia on dwóch żołnierzy, mieszkańców tej wsi, poległych na frontach I wojny światowej (1914-1918). Autorem całości jest kłodzki rzeźbiarz Paul Weiß. W centrum umieszczona jest płaskorzeźba z umierającym żołnierzem, który w jednej ręce trzyma bagnet, a w drugiej poszarpany sztandar. Umierającego podtrzymuje Anioł wskazując mu jednocześnie niebo. Pod płaskorzeźbą umieszczono cytat ze Starego Testamentu:

Sie waren bereit für Gesetz und Vaterland zu sterben II MAK, 8.21.
[Gotowi złożyć życie za prawa i ojczyznę.]

Jest to fragment z 2 Księgi Machabejskiej, rozdział 8.21. [Tłumaczenie za Biblia Tysiąclecia].
Środkową część uzupełniają jeszcze dwa napisy. W dolnej części:

O Herr lass sie ruhen in Frieden.
[O Panie niech spoczywają w pokoju.]

Zaś pomiędzy krzyżem, a płaskorzeźbą widnieją słowa:

Für das Vaterland
Starben den Heldentod
Za Ojczyznę
Zginęli śmiercią bohaterską

Na obu bocznych filarach umieszczono dane dotyczące obu poległych żołnierzy

Kriegs-Freiw
Max
Förster
* 10.3.1894
+ 29.7.1915
in Russland

oraz

Musketier
Paul
Förster
* 3.10.1896
+ 13.11.1916
in Frankreich

Max Förster był żołnierzem ochotnikiem w stopniu kaprala, walczył w 11 Pułku Piechoty Obrony Krajowej (Landwehr Infanterie Regiment 11) wchodzącym w skład 4 Dywizji Landwehry Cesarstwa Niemieckiego. Jeżeli data jest prawdziwa, to Max Förster zginął (w Deutsche Verlustlisten wymieniony jest jako ciężko ranny i zaginiony) w czasie przeprawy Wisły, gdzieś w okolicach Dęblina. Do 1918 roku Dęblin znajdował się w zaborze rosyjskim, stąd też takie miejsce śmierci Maxa podano na pomniku.

Paul Förster walczył w stopniu szeregowego na froncie zachodnim w szeregach 20 Infanterie Regiment (20 Pułk Piechoty im. Hrabiego Tauentzien von Wittenburg) wchodzącym w skład III Korpusu Armii. Poległ najprawdopodobniej w czasie bitwy nad Sommą.

Pomnik jest w katastrofalnym stanie. Jeden z boków pęknięty na szerokość kilku centymetrów. Pęknięcie ciągnie się od podłoża aż do góry. Grozi odpadnięcie przedniej części filara wraz ze zdjęciem i tekstem, a rezultacie destabilizacja całości.

[supsystic-gallery id=42 position=center]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.