Wiktor Michalkiewicz

Wiktor Michalkiewicz

Wiktor Michalkiewicz urodził się w 1921 roku na podwileńskiej wsi, jako syn właściciela dużego gospodarstwa rolnego. Po zajęciu przez Rosjan wschodnich rubieży Rzeczypospolitej zamożni rolnicy, przez nowe władze nazywani kułakami byli pozbawiani mienia. Taki los spotkał również rodzinę Michalkiewiczów, którą w 1943 wywieziono na Sybir. Kiedy w latach 1943 – 1944 na terytorium ZSRR utworzono Ludowe Wojsko Polskie, Wiktor Michalkiewicz wstąpił w jego szeregi, co umożliwiło mu powrót do ojczyzny. Brał czynny udział w walkach frontowych II Wojny Światowej. Ranny pod Budziszynem, w Polsce Ludowej był wielokrotnie odznaczany za męstwo i odwagę podczas działań wojennych (m.in. Krzyżem Walecznych i Krzyżem Odrodzenia Polski). W wolnej Polsce zamieszkał na Mazurach, jednak jego stan zdrowia wymagał górskiego klimatu i wkrótce osiedlił się na południu kraju. Po trzech latach spędzonych w Stroniu Śląskim, w 1956 roku przeniósł się do Lądka Zdroju. Przez wiele lat uczył krawiectwa chorych ze szpitala psychiatrycznego w Stroniu Śląskim. O przygodzie Wiktora Michalkiewicza z malarstwem zadecydował przypadek. Kiedy jego syn był uczniem, pan Wiktor pomógł mu przygotować zadanie domowe na lekcję plastyki. Odtąd, w wolnych chwilach, z radością uwieczniał na papierze i płótnie architekturę Lądka Zdroju. Z czasem jego prace, wykonywane w różnych technikach malarskich, zaczęły cieszyć się zainteresowaniem. Były prezentowane na wystawach w Lądku Zdroju Ząbkowicach Śląskich, Wrocławiu, Wałbrzychu, Kudowie Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej.


Dbałość o szczegóły, drobiazgowość, wierne przedstawienie otaczającej go rzeczywistości to zasadnicze rysy twórczości Wiktora Michalkiewicza. Poza tym znalazło się tu miejsce na fantazję, bo jak sam mówi: “…trzeba coś dodać, trzeba coś odebrać, by był ładny, ale przedstawiany obiekt musi pozostać tym samym obiektem…”. I choć Wiktor Michalkiewicz jest samoukiem, to w jego pracach wspaniale została zachowana perspektywa i odpowiednio dobrane kolory.
Ten lądecki artysta już od ponad 30 lat uwiecznia najstarsze uzdrowisko Polski. Jego dorobek artystyczny to niezliczona ilość prac wykonanych ołówkiem, piórkiem, pędzlami. Teraz, kiedy jest na emeryturze, całkowicie oddaje się malarstwu. W słoneczne, letnie dni siedzi w oknie swojego mieszkania i z zapałem pracuje. Mieszkańcy Lądka pozdrawiają go i chętnie z nim rozmawiają. W mieście jest postacią rozpoznawaną i cenioną.

Ten tekst powstał w listopadzie 2008 r. podczas rozmów Anny Franczukowskiej, pracownicy lądeckiej Galerii Muzealnej z panem Wiktorem Michalkiewiczem podczas przygotowywania jego dużej, indywidualnej wystawy. Część prac pokazano 29 listopada 2008 r. w Kawiarni Zdrojowej “Albrechtshalle” w Lądku Zdroju podczas Powiatowych Obchodów Dnia Kultury. Wówczas posłanka Monika Wielichowska i starosta Krzysztof Baldy wręczyli panu Wiktorowi dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości a Centrum Kultury i Rekreacji zaprosiło wszystkich na wernisaż wystawy Wiktora Michalkiewicza 12 grudnia br. Niestety, Autor odszedł wcześniej – pożegnaliśmy Go na lądeckim cmentarzu 8 grudnia. Pozostały prace malarskie, które w Galerii Muzealnej w Lądku Zdroju prezentowane będą do końca stycznia 2009 r. I pozostała pamięć…

Źródło:  Debaty Lądeckie – 12(108)2008 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.