Pamiątka po Prondzynskich

Pamiątka po Prondzynskich

Pamiątka po rodzinie von Prondzynski, która mieszkała przed wojną w okazałej willi przy ulicy Zwycięstwa 9. Ferdinand Stephan Maria von Prondzynski urodził się 3 sierpnia 1857 roku w Nysie jako syn Konrada Ferdinanda Wilhelma Aubrachta Prondzinskiego oraz Marii Aubracht de l’Homme de Courbiere. W 1891 roku został General Direktorem cementowni Groszowice, której szefował do 1926 roku. Zmarł 8 lutego 1935 roku w Möchnsee i pochowany został na cmentarzu w Lądku-Zdroju (nagrobek zachował się do dziś). Wbrew obiegowej opinii ta gałąź Prondzynskich z pewnością nie pochodziła od polskiego generała z okresu powstania listopadowego czyli Ignacego Prądzyńskiego. Ignacy miał pięcioro dzieci, z czego wieku dorosłego dożyło tylko dwoje i były to córki – Helena, która wyszła za mąż za Stanisława Herniczka i takie nazwisko nosiła ona oraz dzieci z tego związku. Druga z córek, Sylwia, zmarła bezpotomnie jako panna w wieku 28 lat.

Constantin von Prondzynski (źródło: http://www.dokumentyslaska.pl/groszowice_lata/indeks%20cementownia.html, © Wiesław Długosz)
Ferdinand von Prondzynski (źródło: http://www.dokumentyslaska.pl/groszowice_lata/indeks%20cementownia.html, © Wiesław Długosz)

Co do przedmiotu to jest to upamiętnienie 10 milionów ton cementu wyprodukowanych na przestrzeni 35 lat w cementowni Groschowitz. Pierwsza z dat (1872) to oczywiście powstanie cementowni z inicjatywy prywatnego przedsiębiorcy H. Wattenberger z Opola. Druga z dat (1907) to rok, do którego wyprodukowano owe 10 milionów ton. Cementownia w 1875 roku została przejęta przez spółkę akcyjną Groschowitzer Actiengesellschaft fur Portland Cement Fabrikation, której prezesem był Konstanty Prondzynski, a później jego brat Ferdynand. W górnych rogach mamy skróty, czyli C.v.P. to jest Constantin von Prondzynski, natomiast drugi skrót to F.v.P. i oznacza Ferdinand von Prondzynski.
Na dole zaś mamy napis identyfikujący spółkę akcyjną cementowni Groschowitz.
Dziękuję p. Zofii za przekazanie pamiątki i p. Wiesławowi, pasjonatowi Groszowic, za pomoc w odszyfrowaniu skrótów.

0Shares

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o