Renowacja grobu Marii Sierpińskiej

Renowacja grobu Marii Sierpińskiej

Wraz z pracami nad renowacją nagrobka żołnierza z okresu II wojny, Władysława Litońskiego, trwały takie same zabiegi przy grobie Marii Sierpińskiej. Maria Sierpińska to Polka, która osiedliła się w Lądku-Zdroju na przełomie lat 80/90 XIX wieku. W 1912 roku nabyła pensjonat Georgen-Höh (Wzgórze Jerzego), obecną Inę, przy ówczesnej Obere Waldtempelstrasse (dziś Leśna 1). Miejsce to stało się głównym ośrodkiem skupiającym Polaków, którzy przybywali do Lądka-Zdroju na kuracje. Maria Sierpińska zmarła w samotności 30 marca 1949 roku. Więcej o Marii Sierpińskiej można poczytać tutaj – Rocznica śmierci Marii Sierpińskiej.
W bliżej nieznanych nam okolicznościach, zapewne w latach 90-tych ubiegłego wieku, na krzyżu zawieszono nową tabliczkę z informacją o spoczywającej w tym miejscu Sierpińskiej. Tabliczka zawierała błędne dane, podawała jako miesiąc urodzenia październik, gdzie tymczasem Maria na świat przyszła w lipcu i złą datę śmierci. Maria Sierpińska zmarła w 1949 roku, a nie w 1950 jak było na poprzedniej tabliczce.
Przy porządkowaniu grobu znaleźliśmy starą, żeliwną tabliczkę schowaną w bukszpanie. Tabliczka jak i krzyż powędrowały do piaskowania i malowania. Podobnie jak w przypadku grobu Władysława Litońskiego, to niełatwe zadanie wziął na siebie Jan Jacek Urzędowski, spod mojej niewprawionej ręki wyszła jedynie kaligrafia na tabliczce.
Jeśli chcecie działać i interesuje Was historia to serdecznie zapraszamy w nasze szeregi. Razem możemy więcej!

[supsystic-gallery id=39 position=center]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.