Krzyż przy Arboretum

Krzyż przy Arboretum

Przy drodze biegnącej wzdłuż ogrodzenia Arboretum w kierunku źródła św. Jadwigi wisiał do 2014 roku drewniany krzyż pasyjny. Jego autorstwo przypisywane jest w niektórych źródłach Michałowi Ignacemu Klahrowi nazywanemu Młodszym (1727-1807), informacja ta jest jednak niepewna. Błędnie natomiast krzyż ów jest utożsamiany z wiszącym niegdyś w jego pobliżu Krzyżem Kąpielowym (Wannegiesser Kreuz). Z pewnością są to dwa różne obiekty. Być może krzyż sprzed Arboretum pierwotnie znajdował się bliżej, nieistniejącej obecnie, Leśnej Świątyni, stojąc tyłem do lasu. Póki jednak nie uda się dotrzeć do zdjęć lub rycin potwierdzających tę wersję, należy traktować ją jako hipotetyczną.

Krzyż sprzed Arboretum pochodzi z przełomu XVIII/XIX wieku i był przed 1945 rokiem już dwukrotnie restaurowany. Pierwszej restauracji dokonał Edward Reymann (8 maja 1888 roku), autor m.in. fresków na sklepieniu kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lądku Zdroju. Autorem drugiej renowacji (5 lipca 1926 roku) był Alois Schmidt (1855-1939), snycerz i rzeźbiarz mający swój warsztat przy ulicy Kłodzkiej 27.

Krzyż przed 5 laty został zdjęty i oddany do kolejnej renowacji, którą opłacił jeden z Obywateli naszego miasta. Po jej wykonaniu powstały rozbieżności, gdzie powinien się ostatecznie znaleźć, ale nie będziemy ich tutaj teraz roztrząsać. Z racji tego, że brak tego historycznego obiektu w przestrzeni publicznej przedłużał się, Lądeckie Towarzystwo Historyczno-Eksploracyjne wystąpiło z inicjatywą do władz miasta o przywrócenia krzyża w pobliże miejsca, gdzie jeszcze do niedawna się znajdował. Uważamy, że dla zabezpieczenia obiektu przed dewastacją warto go umieścić na terenie Arboretum, z możliwością oglądania z drogi biegnącej w kierunku źródła św. Jadwigi. Liczymy na to, że już wkrótce znowu będzie można go zobaczyć w czasie pieszych wędrówek po lądeckich lasach.

Zdjęcie: Paweł Pachla
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
Tweet 20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *