Figury i krzyże przydrożne

Figury i krzyże przydrożne

Figury sakralne i krzyże budowano najczęściej z pobudek religijnych, choć towarzyszyły im często kwestie związane z życiem codziennym – klęski żywiołowe, epidemie, wojny czy też nawet najzwyklejsza chęć upamiętnienia własnej osoby i pozostawienia po sobie śladu przyszłym pokoleniom. Dziś, w wielu przypadkach, powody ustawienia kamiennych rzeźb giną w mrokach przeszłości, o ile ich fundator nie zadbał o uwiecznienie owych przyczyn na kamieniu.
Krzyże, figury sakralne czy kapliczki stanowią nieodłączny element naszego krajobrazu będąc jego ozdobą. Stoją często przy rozwidleniu dróg, w pobliżu starych wiejskich zabudowań czy w szczerych polach, można się na nie natknąć nawet w lasach. Kiedyś owe elementy małej architektury dawały mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, modlono się przed nimi, składano kwiaty czy zapalano znicze.
W wyniku historycznych zawirowań, związanych z ostatnią wojną, doszło do wymiany ludności. Wraz z mieszkańcami, których przesiedlono z Ziemi Lądeckiej odeszła pamięć o niektórych obiektach. Część z nich, niekonserwowana i zaniedbana, uległa w wyniku działań czasu i pogody zniszczeniu. Część skradziono czy zniszczono celowo. Postaramy się opisać te, które przetrwały wszelkie zawirowania. Z czasem będziemy dodawać do tej listy nowe obiekty. Jednocześnie prosimy o pomoc i wskazywanie obiektów do opisania czy podpowiadanie zasłyszanych od przodków historii.

 

Lądek-Zdrój
Krzyż młynarza Kolumna Maryjna Św. Jakub Starszy (Apostoł)
Kapliczka, ul. Wiejska Kolumna morowa
Radochów
Kamienny postument Św. Jan Nepomucen [1] Św. Jan Nepomucen [2]
Stójków
>
Krzyż pokutny
Trzebieszowice
Św. Jan Nepomucen [1] Św. Jan Nepomucen [2] Św. Jan Nepomucen [3]
Kamienny krzyż [1] Kamienny krzyż [2] Kamienny krzyż [3]
Kamienny krzyż [4] Kamienny krzyż [5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.